Snímkování z bezpilotních letounů - dronů nám umožňuje rychlé, přesné a bezpečné zaměření rozsáhlých území, urbanistických celků či průmyslových areálů. Efektivním způsobem zmapujeme také nebezpečné a těžko přístupné lokality, jako jsou povrchové doly, výsypky, skládky či střechy budov. Opakovaným a pravidelným snímkováním lze získat informace o změnách zájmových objektů v čase, užitečné pro sledování a řízení zemních prací na stavbách. Velkým přínosem této metody je, že nedochází ke generalizaci (zjednodušení), která naopak vzniká u klasického geodetického zaměření.
S využitím leteckého snímkování a fotogrammetrie nebo leteckého laserového skenování (LiDAR) pro vás vytvoříme vysoce kvalitní digitální model terénu (DMT), ortofotomapy a plány v libovolném souřadnicovém systému, měřítku a rozlišení. Jsme držiteli povolení pro provoz bezpilotních letadel v kategoriích A1, A2 a A3 (dříve povolení k vykonávání leteckých prací) a máme bohaté zkušenosti s vyřízením potřebných povolení pro lety ve specifické kategorii, včetně letů v omezených zónách. Naši piloti mají zkušenosti s nejrůznějšími prostředími v Česku i v zahraničí.
Digitální model povrchu (Digital Surface Model) představuje věrnou kopii území. Průběh georeliéfu je doplněn o všechny přírodní i umělé prvky, které jsou s terénem spojeny (stromy, vegetace, budovy a jiné stavební objekty). Tento model nachází využití zejména při 3D modelování měst a krajiny pro účely urbanismu a rozvoje, při analýze viditelnosti v GIS nebo mapování zemních prací nebo archeologických nalezišť. Z modelu lze generovat také různorodé vizualizace.
Digitální model reliéfu (Digital Terrain Model) se zaměřuje naopak pouze na průběh topografických ploch. Ze zaměřeného povrchu jsou tedy odfiltrované veškeré nadbytečné prvky, jako jsou budovy, vegetace a jiné. Takovýto model má význam především pro hydrologické, geologické a archeologické aplikace v geografických informačních systémech (GIS).
Zjednodušené modely terénu pozemků a stavenišť vám připravíme také pro projekční práce v CAD a BIM softwarech.
Na základě leteckého měřického snímkování vytváříme věrné (true) ortofotomapy územních celků, pozemků, areálů, dolů či liniových staveb v rozlišení až 5 mm na pixel. Výhodou ortofotomapy je přehlednost srovnatelná s fotografií, zároveň však polohová přesnost a kartografické zpracování. Na základě našich zkušeností ověřujeme přesnost a dokládáme ji zákazníkovi. Naše ortofotomapy jsou ostré a barevně vyvážené.
Ortofoto můžeme kombinovat s termálním a multispektrálním snímkováním. Vše dodáme v případě zájmu i v přehledném online prostředí. Kromě ortofotomap území vytváříme také ortofotoplány fasád, které spadají pod 2D dokumentaci stavebních objektů.
Digitální model terénu bývá nejčastěji tvořen trojúhelníkovou sítí. DMT lze prezentovat v podobě drátového modelu, jednobarevných ploch nebo ploch vyplněných fotorealistickou texturou. Díky textuře vzniká téměř dokonalá digitální kopie reálného světa. Modely lze kombinovat s daty z termálního a multispektrálního snímkování. Leteckou fotogrammetrii využíváme k tvorbě ortofotomap, výpočtu kubatur a dalších výstupů. Snímkování budov pomocí dronů často využíváme k zaměření nedostupných míst fasád a střech jako doplněk k laserovému skenování budov.
Díky moderním metodám lze velmi přesně a bezkontaktně zaměřit liniové stavby, haldy jemných a sypkých materiálů či nebezpečné nebo nepřístupné objekty. Nespornou výhodou je rychlost měření. Hlavním cílem výpočtu kubatur je zjistit, kolik materiálu bylo odtěženo či navezeno, a zda tento objem odpovídá očekávání nebo údajům uvedeným v projektu. Kubatura je dána rozdílem objemů ze dvou a více etap měření nebo rozdílem mezi měřením a projektovanou hodnotou. Dodáme vám bilance objemových změn, základní mapu lomu, rozdílové mapy, ale také podklady pro automatizované řízení strojů.
srpen 2016
prosinec 2019
srpen 2019
březen 2013
březen 2020